Napísali o nás

V Nitre obnovili výrobu piva, varia ho v krčme

Autor 20. novembra 201318 júna, 2019Bez komentárov

V rodinnom pivovare varia zlatistý mok najstaršou metódou, akú svet pivovarníctva pozná.

NITRA. Trogár, čiže v preklade zo slangu do spisovnej reči zlý chlapec z Nitry. Tak sa volá značka piva aj rovnomenný pivovar, ktorý vznikol v najstaršej súkromnej rodinnej krčme U Vlka na Zobore. Variť bude 150 hektolitrov piva ročne.

Svoju dvanástku chce malý pivovar variť iba pre podniky v Nitre. „Trogár má ostať tu,“ tlmí snahu rozšíriť značku aj za hranice mesta Karol Wolf, jeden zo zakladateľov minipivovaru.

Po odchode kolosu príchod minipivovaru Po presťahovaní nitrianskeho piva Corgoň, ktoré výrobca Heineken presunul pred pár rokmi do Hurbanova, je Trogár prvým pokusom o opätovné varenie piva priamo v Nitre.

Pivo budú dodávať v sudoch, má už aj svoje vlastné etikety. Rodinný pivovar dokáže za deň navariť až 200 litrov piva. Také kvantum sa však na Zobore vyrábať nebude. „To sa ani fyzicky nedá zvládať. Celý proces varenia trvá deväť aj viac hodín,“ povedal Martin Wolf z Pivovaru Trogár. Na varenie piva má ako sládek všetky potrebné oprávnenia.

Martinova rodina založila pivovar spolu s Martinom Smädom z firmy Dromos. Od vlastnej značky piva si podnik sľubuje obnovenie tradície výroby piva v meste pod Zoborom. „Keď sú malé rodinné pivovary v krčmách, dobre prosperujú. Pivo Trogár bude hlavne pre nás, ale neskôr aj pre ďalšie nitrianske pohostinstvá a krčmy. My tu okrem Trogára budeme čapovať aj pivá z ďalších malých slovenských pivovarov,“ hovorí Karol Wolf.

Typy pivamožnorozšíria Technológia zoborského podniku umožňuje majiteľom uvariť akékoľvek pivo. Wolfovci nevylučujú, že v budúcnosti budú okrem tradičnej tmavej dvanástky pripravovať Guiness, desiatku, jedenástku či pivá s príchuťami. Zatiaľ je v ponuke iba dvanásťstupňové pivo „Počkáme si a uvidíme. Možno v lete bude záujem napríklad o desiatku,“ hovoria bratia. Pivovarnícke technológie aj úprava reštaurácie vyšli Wolfovcov a Smäda na niekoľko desiatok tisíc eur. Návratnosť investície by mala byť zhruba dva roky.

Vzorom Anglicko aj Nemci Trogár varia najstaršou metódou, akú svet pivovarníctva pozná. „Používame iba základné suroviny – pivovarnícku vodu, slad, chmeľ a pivovarnícke kvasnice – a do piva nepridávame žiadne konzervanty a aditíva,“ vysvetľujú Wolfovci. Pivo uvarené touto metódou označujú vo svete ako Ale. Ešte pred nástupom známeho ležiaka to bola jediná metóda varenia piva. Pivá tohto typu sa varili v Anglicku a v krajinách hovoriacich po nemecky. Momentálne zažívajú renesanciu najmä v malých reštauračných pivovaroch.

Zdroj: Nitrianske noviny
Servis: Spravodajstvo
Dátum: 2013/10/29 00:00:00
Strana: 06
Autor: TOMÁŠ HOLÚBEK